همانند بسیاری چیزهای دیگر در دنیای تکنولوژی تلفن‌های همراه هم در معرض انبوهی از شایعات و باورهای اشتباه قرار دارند که اتفاقا مورد توجه بسیاری از مردم هم قرار می‌گیرند. در ادامه مشهورترین شایعات و باورها در مورد موبایل را ذکر می‌کنیم و درباره صحت آنها را بررسی خواهیم کرد..

نگهداری صحیح از باتری

۱- نیازی نیست برای شارژ گوشی تا خالی شدن کامل آن صبر کنید!

۲- باز بودن اپلیکیشن باتری مصرف می‌کند!

اپل و اندروید به اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد که در پس زمینه آماده به فراخوانی باشند و چون هر دو سیستم عامل قابلیت Multi-Tasking دارند این تصور وجود دارد که اپلیکیشن‌ها در پس زمینه هم باتری مصرف می‌کنند. واقعیت این است که هر دو سیستم عامل میزان مصرف باتری اپلیکیشن‌های باز در پس زمینه را محدود کرده‌اند (اندروید کمتر از اپل) و میزان مصرف باتری در این وضعیت بسیار کم است. بنابراین اگر سرعت تلفن هوشمند کم شده تقصیر چندانی متوجه باز بودن اپلیکیشن‌ها در پس زمینه نیست. جالب اینجاست که در کنار این باور اپلیکیشن‌های زیادی نیز در بازار تحت عنوان Task Killer مشهور شده‌اند و بازار پیدا کرده‌اند که کار آنها غیر فعال‌کردن این اپلیکیشن‌های در سایه است اما واقعیت این است این اپلیکیشن‌ها کمک چندانی به افزایش عمر باتری نمی‌کنند. در حال حاضر هم اندروید و هم iOS به طور خودکار و در موقع نیاز اپلیکیشن‌های باز را می‌بندند و تفاوتی بین اپلیکیشن‌های زیرین و رویی وجود ندارد.

۳- باتری دستگاه قبل از شارژ باید تا انتها خالی شود!

باتری‌های (لیتیوم – یونی) بر خلاف باتری‌های نسل‌های پیشین مثل NiCAD یا NiMH اگر پیش از پیش از اتمام شارژ مورد شارژ قرار گیرند در شرایط بهتری قرار گرفته‌اند. با این حال در زمینه این باور حقایقی هم وجود دارد. بعضی متخصصان اعتقاد دارند که هر سه ماه یکبار یا پس از ۴۰ بار دوره شارژ باید باتری را از صفر تا ۱۰۰ درصد خالی کرد و سپس کامل شارژ کرد. این کار برای افزایش عمر باتری نیست بلکه برای کالیبره کردن و استفاده از همه ظرفیت باتری است.

حتما بخوانید  ویروس شورتکات چیست؟و نحوه حذف همیشگی آن از فلش مموری

۴- بلوتوث و Wifi Direct باتری زیاد مصرف می‌کنند!

بلوتوث و Wifi Direct (وای فای مستقیم ) این امکان را می‌دهند که فایل‌های حجیم را بین دستگاه‌ها رد و بدل کنید هر دو تکنولوژی نسبتا برای انتقال فایل منسوخ شده‌اند اما حقیقت این است که باتری چندانی هم مصرف نمی‌کنند. نسل جدید بلوتوث و Wifi Direct زمانی که کاری از آنها نمی‌کشید باتری مصرف نمی‌کنند و روشن نگاه داشتن آنها به معنی مصرف باتری نیست.

۵- شارژر مخصوص یک گوشی به شارژرهای دیگر ارجح است!

این باوری است که سازندگان گوشی دوست دارند در بین خریداران جا بیندازند اما واقعیت این است که شارژرهای موجود در بازار اگر دارای مشخصات سازنده و استاندارد باشند برای استفاده مشکلی ندارند. نکته مهم در این است که آنقدر شارژرهای چینی بی کیفیت در بازار وجود دارد که ممکن است کاربران را به اشتباه بیندازد اما شرکتهای معتبر سازنده تجهیزات جانبی مثل Belkin یا آمازون شارژرهایی با مشخصات استاندارد تولید می‌کنند که برای استفاده امن هستند.

البته شارژرهای ارزون قیمت مدار داخلی با کیفیتی ندارن و اگه حین مکالمه شما با گوشی ، شارژر به موبایل وصل باشه احتمال اینکه شارژر قاطی بکنه و برق شما رو بگیره هست البته این احتمال تقریبا ۱ به ۷ میلیارده و اگه یه روز این اتفاق واستون افتاد من مطمئن میشم که یه نفر از من بدشانس تر هم تو دنیا وجود داره

۶- شارژکردن  گوشی در طول شب باعث از بین رفتن باتری می‌شود!

این باور در زمانی واقعیت داشت اما با رشد تکنولوژی حالا دیگر  یک باور غلط است. باتری‌های قدیمی آنقدر هوشمند نبودند که متوجه شوند ظرفیت آنها پر شده و شارژ اضافه انها باعث کاهش عمر باتری در طول زمان می‌شد. حالا سیستم‌های شارژر هوشمندتر شده‌اند و زمانی که یک باتری کامل شارژ شود جریان الکتریسیته را به طور خودکار قطع می‌کنند و بنابراین با خیال راحت گوشی خود را در طول شب شارژ کنید.

حتما بخوانید  نحوه جلوگیری از هک تلگرام

از طرفی توی اسمارت فون ها از باتری (لیتیوم یون) استفاده میشه و سیستم هوشمند گوشی و باتری ، اجازه شارژ بیش از اندازه رو نمیده ، اگه از باتری های متفرقه واسه گوشی خودتون استفاده کنید احتمال اینکه نظمِ سیستمِ هوشمندِ قطعِ شارژ رو به هم بزنه و اصلا عمل نکنه بیشتر میشه

۷- قراردادن تنظیمات نور صفحه نمایش روی حالت خودکار باعث حفظ باتری می‌شود!

کاملا برعکس این موضوع درست است؛ وقتی گوشی را در این حالت قرار می‌دهید تنظیمات نور با استفاده از سنسورهای داخل گوشی صورت می‌گیرد. نکته این است که بسیار بیشتر از آنچه با تنظیم خودکار نور انرژی حفظ می‌شود، استفاده از سنسورها باعث مصرف انرژی و پردازش اطلاعات مربوط به نور محیط در CPU میشود.

* توصیه میشه که زمانی که باتری شما شارژ کم داره  کارهای سنگین با گوشی انجام ندید ، کارهایی مثل بازی های گرافیک بالا و یا ادیت صوت و تصویر که بیشترین پردازش ها رو دارن . این کار باعث گرم شدن باتری میشه چون سعی میکنه هم شارژ بشه و هم شارژ برسونه .