تازه ها: 
از وای فای رایگان بترسید!

از وای فای رایگان بترسید!

یکی از مهم ترین موضوعات در فضای مجازی حفظ حریم شخصی و حیاتی ترین اطلاعات است که با یک اشتباه رایج عموما شما را در معرض خطر قرار می دهد. ✓با اینکه همه ما می دانیم که یکی از کلیشه ای ترین روش های هک کردن وصل شدن به اینترنت های ناشناخته است ولی همچنان کاربران به محض یافتن یک وای فای رایگان به آن متصل می شوند. بیشتر

مراقب باشید در تلگرام هک نشوید!

مراقب باشید در تلگرام هک نشوید!

آیا تلگرام قابل هک شدن است؟ هک تلگرام چگونه انجام می‌پذیرد؟ چگونه از هک شدن تلگرام خود جلوگیری کنیم؟ هر آنچه که درباره هک تلگرام باید بدانید. تلگرام چقدر امن است؟ بیشتر

ردیابی و فرمت گوشی سرقتی از طریق جیمیل

ردیابی و فرمت گوشی سرقتی از طریق جیمیل

این ابزار با اکانت گوگل شما سینک می شود و شما قادر به حذف تمامی فایل های روی گوشی از راه دور ، قرار دادن و تغییر رمز گوشی و یافتن آن از طریق نقشه های گوگل می باشید. این ابزار دقیقا مانند یک ردیاب در صورت حرکت گوشی می توانید آن را به صورت زنده ردیابی کنید اگر احساس کردید به گوشی خود نزدیک شده اید بدون دسترسی و از راه دور قادر به صدا در آوردن آزیر مخصوص خواهید شد. بیشتر

ردیابی افراد از طریق شماره موبایل!!!

ردیابی افراد از طریق شماره موبایل!!!

هر آنچه که باید درباره ردیابی و بدست آوردن موقعیت از طریق شماره موبایل بدانید. با تکنولوژی‌های ردیابی آشنا شوید و در دام کلاه برداران نیفتید. در چند سال اخیر با توجه به افزایش چشمگیر استفاده از گوشی‌های هوشمند (اسمارت فون‌ها)، کلاه برداران زیادی هم بازار خود را پیدا کرده و با روش‌های گوناگون سعی می‌کنند کاربران را مورد هدف قرار داده اند بیشتر

افزایش سرعت گوشی اندرویدی

افزایش سرعت گوشی اندرویدی

شاید شما هم با مشکل کند شدن تلفن همراه اندرویدتان دست وپنجه نرم می کنید، اما دیگر نگران کندبودن گجت اندرویدی خود نباشید و با این روش بسیار ساده و کاربردی (بدون هیچگونه عوارض) سرعت گوشی خودتان را برای همیشه بالا ببرید: بیشتر

 

بایوس (BIOS) چیست؟

BIOS  را میتوان یک نرم افزار خاص برای برقراری ارتباط میان سیستم عامل و اجزای سخت افزاری نامید که معمولا بر روی یک حافظه از نوع Flash  بر روی مادر بورد ذخیره میشود ولی گاهی اوقات از نوع ROM نیز ساخته میشود که تفاوت این دو با هم در این است که BIOS  از نوع ROM  قابلیت تغییر یافتن را ندارد ولی نوع  Flash را میتوان به روز رسانی کرد .

سیستم عامل بطور مستقیم کاربر را سرویس دهی میکند در صورتیکه  ROM_BIOS   چنین کاری را انجام نمی دهد.

تفاوت دیگر در این است که  ROM_BIOS سرویس های خود را در سطحی پایین تر برای برنامه ها عرضه می نماید. در صورتیکه بیشتر سرویس دهی سیستم عامل  سرویس های پیچیده ایی است و در سطحی بالا عرضه می گردد.

کنترل کننده دیسک دستوالعمل را از BIOS   یا درایور ها به سیگنال الکتریکی  ترجمه می کند که باعث حرکت هد خواندن / نوشتن روی مکان دیسک می شود. این عمل باعث ایجاد سیگنالهای مغناطیسی شده و بدین ترتیب داده های یک سند روی سطح دیسک ثبت و ضبط می شود.

 

بایوس چیست؟

به طور کلی برای BIOS  می توان چهار وظیفه مهم  را بر شمرد :

 

 1. می توان گفت مهمترین وظیفه BIOS بارگذاری سیستم عامل است . همانطور که می دانید سیستم عامل بر روی هارد دیسک ذخیره شده است و هنگامی که کامپیوتر را روشن میکنیم و ریز پردازنده تلاش میکند تا اولین دستور را اجرا کند باید این دستورات را از جایی بخواند و اجرا نماید و مسلما از سیستم عامل نمی تواند این کار را انجام دهد،BIOS این دستورات را فراهم میکند .
 2. تست خودکار تمام اجزای سخت افزاری سیستم جهت اطمینان از صحت کارکرد انها .
 3. فعال کردن سایر BIOS های موجود در کارت های مختلفی که برروی سیستم نصب است.
 4. BIOS علاوه بر کارهای فوق یکسری زیر برنامه های سطح پایینی را هم در اختیار قرار می دهد که سیستم عامل برای بر قراری ارتباط با برخی سخت افزارها نیاز دارد مثلا صفحه کلید ، صفحه نمایش ، پورت های سریال و موازی ر اکنترل میکند،مخصوصا هنگام بوت شدن سیستم !!
حتما بخوانید  آموزش گام به گام ایجاد سایت بدون کدنویسی (بخش دوم)

 

هنگامی که سیستم روشن می شود  BIOS  اعمال مختلفی را انجام می دهد که ما در اینجا یک روال معمول را به شما گوشزد میکنیم :

 1. بررسی تنظیمات دستی CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor): اولین کاری که BIOS انجام می دهد بررسی اطلاعات ذخیره شده بر روی یکRAM 64 بایتی به نام CMOS می باشد که جزئیات سیستم را تامین میکند و میتواند با توجه به مشخصات سیستم تغییر یابد ،BIOS به این اطلاعات برای اجرای صحیح دستورات خود نیاز دارد .
 2. بارگذاری کنترل کننده های وقفه و راه اندازی سخت افزاری: کنترل کننده وقفه قطعه نرم افزاری کوچکی است که به عنوان مترجم میان سخت افزار و سیستم عامل عمل میکند به عنوان مثال هنگامی که یک کلید بر روی صفحه کلید فشرده میشود یک سیگنال به کنترل کننده وقفه فرستاده شده که به CPU می گوید که چه کلیده فشرده شده و آنرا به سیستم عامل ارسال میکند .

راه انداز های سخت افزار ، قطعات نرم افزاری هستند که اجزای سخت افزاری پایه از جمله صفحه کلید و ماوس و هارد و فلاپی و را تعریف می کند که برای افزایش سرعت بر روی RAM  بارگذاری می شوند .بد از بارگذاری کنترل کننده وقفه نوبت به کارت گرافیک می رسد، در این هنگام بررسی می شود که آیا کارت گرافیک فعال است یا خیر ؛ در صورت فعال بودن  BIOS  کارت گرافیک ، مادربرداین BIOS را بارگذاری میکند .

 1. مقدار دهی اولیه ثبات ها و مدیریت جریانهای الکتریکی داخل سیستم
 2. انجام تست خود کار هنگام روشن شدن(POST)

سپس BIOS  چک میکند که که آیا بوت شدن ،یک بوت شدن سرد است (Cold Boot) یا بوت مجدد (ReBoot) .اگر از نوع دوم باشد بایوس اعمال مربوط به POST  را دیگر انجام نمی دهد زیرا قبلا یک بار انجام گرفته اند . اما اگر بوت سرد باشد BIOS  حافظه RAM  را با انجام تست خواندن /نوشتن بر روی هر آدرس حافظه بررسی میکند . سپس BIOS  پورت های PS/2  و USB را برای صفحه کلید و ماوس چک میکند و در صورت وجود گذرگاه PCI (Prepheral Component Interconnect) همه کارت های  PCI را بررسی میکند اگر بایوس هنگام POST به مشکل بر بخورد این خطا با بوق یا متن به کاربر اطلاع داده میشود .

 1. نمایش تنظیمات دستی :بعد از مراحل فوق BIOS برخی جزئیات سیستم را نمایش میدهد  ازجمله :
 • پردازنده
 • فلاپی درایو و هارد درایو
 • حافظه
 • نسخه و تاریخ ساخت BIOS
 • نوع سخت افزار نمایشی
 1. تعیین اینکه کدام دستگاهها قابل بوت شدن هستند
 2. شروع کردن روال نوار بوت : بعد از نمایش جزئیات ، BIOS راه انداز قطعاتی مانند SCLS
حتما بخوانید  حراج الکترونیکی چیست؟

( Small Computer System interface ) را که همراه خود قطعه است را بارگذاری میکند .پس از طی این مراحل ،برای اجرای سیستم عامل BIOS ترتیب قطعاتی را که به عنوان قطعات بوت کننده در CMOSانتخاب شده اند را بررسی میکند و سعی میکند تا روال بوت شدن را از اولین قطعات پیدا کند و اگر هیچ قطعه ای را پیدا نکند روند بوت قفل میشود .

این آخرین فعالیت BIOS  در هنگام بوت شدن می باشد پس از آن در صورت یافتن سیستم عامل ، مدیریت سیستم به دست سیستم عامل سپرده میشود .

 

 

ROM_BIOS چیست؟

مجموعه ای از برنامه های تعبیه شده در کامپیوتر می باشد که اصلی ترین  و سطح  پایین ترین  عملیات  کنترل  و نظارت را برای کامپیوتر انجام می دهند. ROM_BIOS   در پایین ترین لایه قرار دارد  لایه ای که در زیر تمام نرم افزارها و عملیات در جدار کردن سایر برنامه ها از جزئیات نحوه کار سخت افزار می باشد. ROM_BIOS   بطور اساسی یک رابط ، متصل کننده ، و مترجم بین سخت افزار کامپیوتر  و برنامه های نرم افزاری می باشد.  نرم افزارهایی اینچنین چون بطور ثابت در تراشه های سخت افزاری  ROM ذخیره می شوند FIREWARE  گفته می شوند.

آنچه را که ROM_BIOS باید انجام دهد کنترل مستقیم سخت افزار و پاسخ به هر تقاضایی از سوی سخت افزار  است .نحوه انجام اینکار به مقدار زیادی توسط  درگاهها  انجام می گیرد.

مجموعه از برنامه های مهم و اصلی پشتیبان کلی عملیات کامپیوتر درROM_BIOS نگهداری می گردند. این برنامه ها از دوبخش اصلی تقسیم می شوند:

 

حتما بخوانید  سی پی یو (CPU) چیست و چگونه کار می کند؟

۱- بخش اول فقط در هنگام روشن شدن کامپیوتر استفاده می شوند : این گروه برنامه های تست و مقدار دهی اولیه هستند که مطمئن می شوند کامپیوتر در وضعیت کاری خوبی قرار دارد.  تاخیری که بین زمان روشن کردن کامپیوتر  تا شروع کار آن وجود دارد توسط عملیات این برنامه های تست و مقدار دهی یا ( Power On Self Test ) POST  بوجود می آید.

 

۲- بخش دوم گروهی از روتینها به نام سرویس های اصلی ورودی / خروجی یا

BIOS  ( Basic Input /Output Service  )  می باشد. این برنامه ها کنترل درونی و مفصلی را بر روی بخشهای مختلف  کامپیوتر ، مخصوصاً وسایل ورودی / خروجی ، مانند دیسک گردانها فراهم می کنند.

گرداننده ها() احتیاج به نظارت دقیقی (شامل نظارت جامع برای خطا ها )  دارند.

ROM-BIOS  برای کمک به کل عملیات کامپیوتر سرویس های متعدد و مفیدی را ارائه می کند که قابل دسترس برای استفاده توسط سیستم عامل (Dos,windows)

و برنامه های کاربردی می باشند.آخرین بخش روتین های را ه اندازی در ROM_BIOS  روتین بوت می باشد که سعی میکند سیستم عامل را در کامپیوتر بوت کند. عمل بوت تلاش ROM_BIOS برای خواندن رکورد  بوت کننده از آغاز دیسک را در بر دارد.

 

دو بخش دیگر ROM_BIOS  بخش اصلی عملیات اجرایی کامپیوتر را شکل می دهد.  این دو بخش سرویس دهنده وقفه سخت افزار (hardware –interrupt  handler) و دستگذاری سرویس  (service – handling  )  می باشد. آنها به عنوان دو نوع روتین مجزا  اما همکار عمل می کنند.

 

۳-بخش سوم ROM-BIOS  که فقط  برای اعضا  خانواده PC ساخت IBM  به کار می رود.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *