تازه ها: 
از وای فای رایگان بترسید!

از وای فای رایگان بترسید!

یکی از مهم ترین موضوعات در فضای مجازی حفظ حریم شخصی و حیاتی ترین اطلاعات است که با یک اشتباه رایج عموما شما را در معرض خطر قرار می دهد. ✓با اینکه همه ما می دانیم که یکی از کلیشه ای ترین روش های هک کردن وصل شدن به اینترنت های ناشناخته است ولی همچنان کاربران به محض یافتن یک وای فای رایگان به آن متصل می شوند. بیشتر

مراقب باشید در تلگرام هک نشوید!

مراقب باشید در تلگرام هک نشوید!

آیا تلگرام قابل هک شدن است؟ هک تلگرام چگونه انجام می‌پذیرد؟ چگونه از هک شدن تلگرام خود جلوگیری کنیم؟ هر آنچه که درباره هک تلگرام باید بدانید. تلگرام چقدر امن است؟ بیشتر

ردیابی و فرمت گوشی سرقتی از طریق جیمیل

ردیابی و فرمت گوشی سرقتی از طریق جیمیل

این ابزار با اکانت گوگل شما سینک می شود و شما قادر به حذف تمامی فایل های روی گوشی از راه دور ، قرار دادن و تغییر رمز گوشی و یافتن آن از طریق نقشه های گوگل می باشید. این ابزار دقیقا مانند یک ردیاب در صورت حرکت گوشی می توانید آن را به صورت زنده ردیابی کنید اگر احساس کردید به گوشی خود نزدیک شده اید بدون دسترسی و از راه دور قادر به صدا در آوردن آزیر مخصوص خواهید شد. بیشتر

ردیابی افراد از طریق شماره موبایل!!!

ردیابی افراد از طریق شماره موبایل!!!

هر آنچه که باید درباره ردیابی و بدست آوردن موقعیت از طریق شماره موبایل بدانید. با تکنولوژی‌های ردیابی آشنا شوید و در دام کلاه برداران نیفتید. در چند سال اخیر با توجه به افزایش چشمگیر استفاده از گوشی‌های هوشمند (اسمارت فون‌ها)، کلاه برداران زیادی هم بازار خود را پیدا کرده و با روش‌های گوناگون سعی می‌کنند کاربران را مورد هدف قرار داده اند بیشتر

افزایش سرعت گوشی اندرویدی

افزایش سرعت گوشی اندرویدی

شاید شما هم با مشکل کند شدن تلفن همراه اندرویدتان دست وپنجه نرم می کنید، اما دیگر نگران کندبودن گجت اندرویدی خود نباشید و با این روش بسیار ساده و کاربردی (بدون هیچگونه عوارض) سرعت گوشی خودتان را برای همیشه بالا ببرید: بیشتر

 

بافرینگ (Buffering) چیست؟

بافر ناحیه ای است واسط در عملیات ورودی و خروجی و در این ناحیه اقلا یک رکورد، (در حالت فایل بلاک بندی نشده) و یا اقلا یک بلاک در حالت فایل بلاک بندی شده جای داده میشود و اساسا برای ایجاد هماهنگی بین عملیات پردازنده ورودی/ خروجی و واحد پردازش مرکزی و در شرایطی تسریع این عملیات به کار می رود. در سیستم فایل، بافر معمولا از منطقه ای از حافظه اصلی به برنامه فایل پرداز تخصیص داده می شود که به آن منطقه بافرها می گویند (و گاه از حافظه نهان استفاده می شود).

نحوه ایجاد بافرها

بافرها به سه روش سخته می شوند:

  • خود سیستم عامل وقتی که فایل باز می شود، اقدام به ایجاد بافر(ها) می کند و پس از بسته شدن فایل،بافر را باز پس می گیرد.
  •  با اجرای یک ماکرو، که از یک سیستم عامل درخواست ایجاد بافر می کند.
  •  با ایجاد ناحیه ای از حافظه در برنامه و با اجرای یک ماکرو که محتوای بافر را با فایلهای تحت پردازش مرتبط میکند (در این حالت برنامه ساز خود بافر را ایجاد میکند).

علیرغم استفاده از نوارهای مغناطیسی بازهم عملیات ورودی و خروجی کند بوده و بهروری سیستم را کاهش می دهد. با استفاده از حافظه ای بافر ، عملیات ورودی و خروجی یک برنامه با اجرای آن همزمان می شود.

 

 

Buffering چیست

انواع عملیات در کامپیوتر

الف- کارهای I/O bound (I/O Limited : کار هایی که بخش زیادی از اجرای آنها در ارتباط با دستگاهای ورودی / خروجی بوده و محاسبات زیادی ندارند.

ب-کارهای CPU bound (I/O Limited): کارهائی که حجم زیادی محاسبات داشته و بخش عمده نیاز آنها برای اجرا ،وقت پردازنده است.

 

تکنیک  SPOOLING

یکی دیگر از ویژگیهای سیستم عامل نسل سوم  Spooling یا On Line Spooling است که معمولاً همراه چند برنامه گی استفاده می‌شود. این کلمه مخفف عبارت ( Simultaneous Peripheral Operation onLine )می‌باشد. در این سیستم به جای آنکه کارتها از دستگاه کارت خوان مستقیماً وارد حافظه گردند و توسط CPU پردازش شوند ابتدا کاراکتر به کاراکتر در بافری در حافظه قرار گرفته و سپس به صورت بلوکی بر روی دیسک نوشته می‌شود.
وقتیکه برنامه کاربر اجراء می‌شود و از سیستم عامل تقاضای ورودی می‌کند, اطلاعات ورودی به صورت بلوکی و با سرعت زیاد از دیسک خوانده می‌شوند. به طور مشابه هنگامی که برنامه برای خروجی چاپگر را احضار می‌کند, خط خروجی در یک بافر کپی شده و سپس در دیسک نوشته می‌شود. پس اطلاعات خروجی از دیسک بر اساس ترتیب و اولویت در چاپگر چاپ می‌شوند.
در واقع اسپولینگ عمل I\O یک کار را با عمل محاسباتی کار دیگر روی هم می‌اندازد (overlap) . در سیستم اسپولینگ د رحالیکه ورودی یک کار از دستگاه ورودی خوانده می‌شود, کار دیگری در حال چاپ شدن است , در همین بین حتی کار دیگری می‌تواند در حال پردازش و اجراء باشد. در اسپولینگ برنامه عملیات ورودی و خروجی اش را متناسب با سرعت دیسک (که سریع است) انجام می‌دهد و نه متناسب با سرعت کارتخوان یا چاپگر (که خیلی کند هستند ).

حتما بخوانید  فایروال (firewall) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بنابراین سیستم مذکور باعث استفاده بهینه از CPU و سایل I\O می‌شود و سرعت عمل را بالا می‌برد. در این سیستم دیگر نیازی به کامپیوترهای ۱۴۰۱, نوار گردانهای اضافی و حمل نوارها (مانند سیستم‌های دسته‌ای )نداریم.

 سه مکانیزم برای پیاده سازی Spooling

۱-  بافر

۲-دیسک

۳- وقفه(Interupt)


مراحل یک تکنیک اسپولینگ می‌تواند به صورت زیر باشد:

۱-سیستم ورودی کاراکترهایی که توسط کارتخوان وارد می‌شود را در بلوکهایی جمع آوری کرده وبه کمک مدیر دیسک این بلوکها را بر روی دیسک می‌نویسد . درانتهای هر مدرک ورودی اطلاعاتی راجع به آن فرآیند (مانند محل آن بر روی دیسک , اولویت ,اسم استفاده کننده ) به قسمت زمانبند کار فرستاده می‌شود.
۲-زمانبند کار (Job scheduler) این زمانبند یک لیست از کارهای موجود در ماشین و اطلاعات لازم در مورد مدرک ورودی مورد نیاز هر یک را نگه می‌دارد. به این لیست انبار کار یا Jobpool یا ـJoblist نیز گفته می‌شود. زمانبند کار به پردازنده کار می‌گوید که کدام کار بعدی را اجرا کند. برای این منظور اطلاعاتی در مورد محل کار و مدرک  ورودی آن بر روی دیسک را به پردازنده کار می‌دهد . همچنین اگر کارهای متعددی منتظر ورود به حافظه باشند و فضای کافی برای همگی در دسترس نباشد , زمانبند کار تعدادی از آنها را انتخاب کرده و به حافظه می‌آورد.

۳-پردازنده کار (Job processor) کار داده‌ شده را اجراء می‌کند. این پردازنده محل کامپایلرها و سایر نرم افزارهای سیستم را بر روی دیسک می‌داند. هنگام اجراء پردازنده کار خروجی های خود را به صورت بلوکی بر روی دیسک می‌نویسد و مدارک خروجی را تشکیل می‌دهد . پردازنده کار اطلاعاتی راجع به محل و اولویت مدارک خروجی به زمانبند خروجی می‌دهد.

حتما بخوانید  نصب ویندوز با استفاده از فلش مموری (بوتیبل کردن فلش مموری)

۴-زمانبند خروجی (output scheduler) لیستی از مدارکی که باید چاپ شود را نگه می‌دارد. وقتی که چاپگر آزاد شد , این زمانبند مدرک بعدی را برای چاپ انتخاب کرده و محل مدراک بر روی دیسک را به سیستم خروجی می‌گوید.

-۵-سیستم خروجی بلاکهای خروجی را از روی دیسک خوانده و کاراکتر به کاراکتر (یا خط به خط)آنها را به چاپگر می‌فرستد.

۶-مدیر دیسک (Disk Manager) که وظایف خواندن و نوشتن یک بلاک بر دیسک , تخصیص یک بلاک خالی روی دیسک و برگرداندن یک بلاک به مجموعه فضای آزاد دیسک را بر عهده دارد. در خواستهای مربوطه به دیسک در یک صف به نام  (Disk Transfer Queue) DTQ ذخیره می‌گردد.

البته هر سیستم اسپولینگ یک هماهنگ کننده(Coordinator) دارد که مسئول زمانبندی پردازش های سیستم و فراهم کردن عملیاتی که جهت همگام کردن بکار می‌آیند می‌باشد. این عملیات توسط دو روال انجام می‌پذیرد.

 

تفاوت  Buffering  و Spooling  چیست؟

۱-بافر کردن (Buffering)، امکان همپوشانی (همزمانی) عمل I/O  یک کار را با عملیات پردازش همان کار بوجود می آورد.در حالیکه spooling  امکان همزمانی پردازش ورودی –خروجی چندین کار رابا یکدیگر فراهم می کند.

  ۲- هر  Spooling الزاما بافر دارد ولی بافر Spooling  ندارد.

سیستم Spooling راه حلی برای کار کرد ن با دستگاه های  I/O  انحصاری ، در یک سیستم چند برنامگی است. یک دستگاه Spool شده نوعی را در نظر بگیرید: یک  چاپگر هر چند از نظر تکنیکی آسان خواهد بود که به هر فرآیند کاربر اجازه دهیم که فایل مخصوص کاراکتری را برای چاپگر باز کند، ولی فرض کنید که فرآیند آن را باز کند و برای ساعت ها کار نکند، در این حالت هیچ یک از دیگر فرآیندها نیز قادر به چاپ کردن نخواهند بود.به جای این روش کاری که انجام گرفته است ،ایجاد یک فرآیند ویژ ه می باشد که شبح (Deamon) نامیده  می شود و یک فهرست مخصوص که فهرست Spooling نامیده می شود.

حتما بخوانید  آموزش گام به گام ایجاد سایت بدون کدنویسی (بخش اول)

برای چاپ کردن یک فایل ،ابتدا یک فرآیند تمامی فایل را برای چاپ شدن ایجاد می نماید  وآن را در فهرست Spooling قرار می دهد. چاپ فایل های درون این فهرست بر عهده شبح است  که تنها فرآیندی است که اجازه استفاده از فایل مخصوص چاپگر را دارد . با حفاظت فایل مخصوص از دسترسی مستقیم کاربر، مسئله باز نگهداشتن طولانی و بیهوده آن نیز حل می شود.

 

Spooling تنها در چاپگر به کار نمی رود ،بلکه در وضعیت های دیگری نیز استفاده می شود . برای مثال ، انتقال فایل از طریق یک شبکه معمولاً توسط یک شبح شبکه ای انجام می شود .برای ارسال فایل به مقصدی مشخص ، کاربر  آن را در فهرست Spooling شبکه قرار می دهد. سپس شبح شبکه آن را خارج ساخته و منتقل می کند.

 

 

نکته:

یک کاربرد و استفاده ویژه از انتقال فایل Spool شده ، سیستم پست الکترونیکی (Email) اینترنت می باشد. این شبکه شامل میلیونها ماشین در سراسر جهان است که با استفاده از شبکه های کامیوتری با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. برای ارسال  Mail به شخصی ، باید برنامه ای مانند را صدا بزنید که نامه را جهت ارسال شدن می پذیرد و سپس آن را به صورت امانت در فهرست Spooling قرار می دهد تا بعداً ارسال شود. تمام سیستم Mail  در خارج از سیستم عامل  اجرا می شود.

Spooling در تمام سیستم عامل ها قابل استفاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *