تازه ها: 
از وای فای رایگان بترسید!

از وای فای رایگان بترسید!

یکی از مهم ترین موضوعات در فضای مجازی حفظ حریم شخصی و حیاتی ترین اطلاعات است که با یک اشتباه رایج عموما شما را در معرض خطر قرار می دهد. ✓با اینکه همه ما می دانیم که یکی از کلیشه ای ترین روش های هک کردن وصل شدن به اینترنت های ناشناخته است ولی همچنان کاربران به محض یافتن یک وای فای رایگان به آن متصل می شوند. بیشتر

مراقب باشید در تلگرام هک نشوید!

مراقب باشید در تلگرام هک نشوید!

آیا تلگرام قابل هک شدن است؟ هک تلگرام چگونه انجام می‌پذیرد؟ چگونه از هک شدن تلگرام خود جلوگیری کنیم؟ هر آنچه که درباره هک تلگرام باید بدانید. تلگرام چقدر امن است؟ بیشتر

ردیابی و فرمت گوشی سرقتی از طریق جیمیل

ردیابی و فرمت گوشی سرقتی از طریق جیمیل

این ابزار با اکانت گوگل شما سینک می شود و شما قادر به حذف تمامی فایل های روی گوشی از راه دور ، قرار دادن و تغییر رمز گوشی و یافتن آن از طریق نقشه های گوگل می باشید. این ابزار دقیقا مانند یک ردیاب در صورت حرکت گوشی می توانید آن را به صورت زنده ردیابی کنید اگر احساس کردید به گوشی خود نزدیک شده اید بدون دسترسی و از راه دور قادر به صدا در آوردن آزیر مخصوص خواهید شد. بیشتر

ردیابی افراد از طریق شماره موبایل!!!

ردیابی افراد از طریق شماره موبایل!!!

هر آنچه که باید درباره ردیابی و بدست آوردن موقعیت از طریق شماره موبایل بدانید. با تکنولوژی‌های ردیابی آشنا شوید و در دام کلاه برداران نیفتید. در چند سال اخیر با توجه به افزایش چشمگیر استفاده از گوشی‌های هوشمند (اسمارت فون‌ها)، کلاه برداران زیادی هم بازار خود را پیدا کرده و با روش‌های گوناگون سعی می‌کنند کاربران را مورد هدف قرار داده اند بیشتر

افزایش سرعت گوشی اندرویدی

افزایش سرعت گوشی اندرویدی

شاید شما هم با مشکل کند شدن تلفن همراه اندرویدتان دست وپنجه نرم می کنید، اما دیگر نگران کندبودن گجت اندرویدی خود نباشید و با این روش بسیار ساده و کاربردی (بدون هیچگونه عوارض) سرعت گوشی خودتان را برای همیشه بالا ببرید: بیشتر

 

آموزش برنامه نویسی ++c (جلسه دوم)

جلسه اول آموزش

 

 

کاراکترها و رشته ها:

یک کاراکتر عبارت است از: یک حرف، یک رقم و یا یک علامت که بین `  `  (کوتیشن) محصور باشد. پس `w` و `!` و `۱` هر کدام یک کاراکتر است.

رشته یا string عبارتست از دنباله ای کاراکترها می باشند که بین ” ” (جفت کوتیشن) قرار داده می شود. در حافظه کامپیوتر انتهای رشته ها به وسیله ۰/ (null) ختم می گردد. عبارت “hello world” یک رشته ۱۲ کاراکتری است که با توجه به کاراکتر /۰ که به انتهای آن در حافظه اضافه می شود جمعا ۱۳ بایت از حافظه را اشغال می کند.

دقت نمائید که “w” یک رشته می باشد و دوبایت از حافظه را اشغال می کند در حالی که `w` یک کاراکتر می باشد و یک بایت از حافظه را اشغال می نماید. به عنوان مثال دوم :۶ یک عدد است، `۶` یک کاراکتر و “۶” یک رشته است.

توابع کتابخانه:

زبان های برنامه نویسی مجهز به تعدادی توابع کتابخانه می باشد. به عنوان مثال تعدادی توابع کتابخانه برای عملیات ورودی و خروجی وجود دارند. معمولا توابع کتاخانه بصورت برنامه های هدف (برنامه های ترجمه شده به زبان ماشین) در قالب فایل های کتابخانه دسته بندی و مورد استفاده قرار می گیرند. این فایلها را فایلهای header می نامند و دارای پسوند .h می باشند که در پوشه ی include در محل نصب c++ قرار دارند.

برای استفاده از توابع کتابخانه خاصی بایستی نام فایل header آن را در ابتدای برنامه در دستور include# قرار دهیم. بعضی از سرفایل های کتابخانه ++c استاندارد که در برنامه ها بیشتر از آنها استفاده می شود عبارتند از:

<iostream>  توابع ورودی و خروجی برنامه را تعریف می کند.

<math>  توابع ریاضی را تعریف می کند.

<stdlib>  توابع کاربردی را تعریف می کند.

<string>  توابع را برای پردازش رشته ها تعریف می کند.

حتما بخوانید  آموزش برنامه نویسی c (فصل دو)

<stdio>  توابعی را برای ورودی و خروجی استاندارد تعریف می کند.

عملگرها:

یک عملگربه کامپایلر بیان می کند تا عملیات خاصی مثل ورودی، خروجی، محاسباتی یا منطقی خاصی را انجام دهد.

 

عملگر خروجی:

برای نمایش داده ها بر روی صفحه مانیتور از cout که به دنبال آن عملگر درج یعنی >> قید شده باشد استفاده می گردد. به این ترتیب دستور  “cout<<“hello world عبارت hello world را به خروجی می فرستد در نتیجه مقدار عبارت hello world روی صفحه نمایش درج می شود.

عملگر ورودی:

برای اینکه بتوانیم هنگام اجرای برنامه مقادیری را از صفحه کلید وارد کنیم از عملگر cin که به دنبال آن عملگر>> قید شده باشد استفاده می کنیم. به این ترتیب دستور cin>>a یک عدد از کاربر دریافت می کند سپس در مکانی از حافظه به نام a ذخیره می کند.

مثال: برنامه زیر یک عدد از کاربر گرفته و سپس همان را در خروجی نمایش می دهد:

#include <iostream>

int main()

{

int x;       معرفی متغییر x

cin>>x; ذخیره کن x  عددی از کاربر دریافت کرده سپس در متغییر

cout<<x;   عددی که قبلا از کاربر دریافت شده را دوباره نمایش می دهد

return0;

}

عملگر endl:  برای پایان دادن به خط جاری و رفتن به خط بعدی استفاده می شود همچنین برای پایان دادن خط جاری می توان از از دستور “n/” نیزاستفاده کرد.

اگر بخواهیم به اندازه یک tab فاصله در خروجی نمایش دهیم از دستور”t/” می توان استفاده کرد.برای یک کاراکتر به عقب از دستور “b/” ، ایجاد صدای بیپ در خروجی از “a/” ، برای نمایش اطلاعات در هشت خط پایین تر از دستور “v/” و برای نمایش کاراکترهای خاصی مثل:  / و  ؟ و / باید قبل از آنها از علامت / قرار داد.

عملگر ورودی و خروجی می توانند به شکل جریانی رفتار کنند. یعنی می توانیم چند عبارت را با استفاده از چند عملگر >> به صورت پشت سرهم چاپ کنیم، در عملگر ورودی نیز می توانیم با استفاده از چند عملگر << چند مقدار را به صورت پشت سرهم دریافت کنیم. مثلا با استفاده از دستور :

حتما بخوانید  آموزش برنامه نویسی ++c (جلسه چهارم)

cin>>a>>b>>c;

سه مقدار a,b,c به ترتیب از ورودی دریافت می شوند. برای این کار در خروجی برنامه بین ورودی یک فضای خالی (space) بگذارید و پس از تایپ همه ورودی ها، کلید enter را بفشارید.

عملگرهای محاسباتی:

در C++ پنج عملگر محاسباتی وجود دارد که عبارتند از : % (باقیمانده) ، / (تقسیم) ، * (ضرب) ، – (تفریق) ،+ (جمع)  این عملگرها دوتایی می باشند زیرا روی دو عملوند عمل می نمایند. از طرف دیگر عملگرهای + و – را می توان بعنوان عملگرهای یکتایی نیز در نظر گرفت.

عملوند: آنی که عملگر روی آنها عمل می کند به عنوان مثال در  ۵+۸ ،۸و۵ عملوند هستند و + عمگلر.

نکته: در حالتی که هر دو عملوند از نوع صحیح باشند، نتیجه آن نیز صحیح می باشد ولی در صورتیکه یکی ازعملوندها از نوع اعشار باشد، نتیجه آن از نوع اعشار می باشد.

مثال: برنامهای بنویسید که حاصلضرب، حاصل جمع و حاصل تقسیم دو عدد ۴ و ۱۳ را نمایش دهد؟

#include <iostream>

int main()

{

cout<<“hasel jam=”<<13+4<<“hasel zarb=”<<13*4<<“taghsim=”<<13/4;

}

عملگرهای افزایشی و کاهشی:

در c++ افزایش یک واحد به مقدار یک متغییر از نوع صحیح را عمل افزایشی و بطور مشابه کاهش یک واحد از مقدار یک متغییر از نوع صحیح را عمل کاهشی می نامند. عملگر کاهش را با — نمایش می دهند (یک واحد متغییر را کاهش می دهد) و عملگر افزایش را با ++  نمایش می دهند(یک واحد متغییر را افزایش می دهد). چون عملگرهای ++ و — فقط روی یک عملوند اثر دارند این دو عملگر نیز جزء عملگرهای یکتایی می باشند.

نکته: از عملگرهای ++ و — می توان به دو صورت پیشوندی و پسوندی استفاده نمود. عملگر پیشوندی قبل از انتساب ارزیابی می شود و عملگر پسوندی بعد از انتساب ارزیابی می شود. به عنوان مثال:

حتما بخوانید  آموزش برنامه نویسی ++c (جلسه اول)

void main ()

{

int x=5,x1=2,y,z;

y=x++;              //y=5 , x=6

z=++x1;            //z=7 , x1=7

}

عملگرهای جایگزینی محاسباتی:

برای ساده تر نوشتن عبارتها در c++ می توان از عملگرهای جایگرینی محاسباتی استفاده نمود از جمله:  =* و =+ و =- و =/ به عنوان مثال:

x+=2;

x=x+2;

دو عبارت بالا باهم یکسان بوده و هر دو x را ۲ جمع می کنند. و هچنین مثال زیر هر دو با یکدیگر یکسان بوده y را در ۴ ضرب می کند.

y*=4;

y=y*4;

اولویت عملگرها:

ارزیابی مقدار یک عبارت ریاضی براساس جدول اولویت عملگرها انجام می گردد. در جدول زیر اولویت عملگرها بترتیب از بیشترین اولویت به کمترین اولویت داده شده است.

  1.  پرانتز:  ()
  2. عملگرهای یکتایی:   – , — , ++
  3. عملگرهای ضرب، تقسیم و باقیمانده:   * , / , %
  4. عملگرهای جمع و تفریق: + , –
  5. عملگرهای جایگرینی وانتساب : = , =* , += , -= , =%

 

عملگرهای دارای اولویت یکسان از چپ به راست ارزیابی می شوند، ولی پرانتزها دارای بالاترین اولویت نسبت به عملگرهای محاسباتی فوق بوده و ابتدا عملیات داخل پرانتر پردازش می شود. به عنوان مثال:

(۵+۲)*(۶+۲*۴)/۲

با توجه به اولویت عملگرها داریم که:

۷*(۶+۲*۲)/۲

۷*(۶+۴)/۲

۷*۱۰/۲

۷۰/۲

۳۵

مثال: برنامه ای بنویسید که دو عدد از نوع اعشاری را گرفته، مجموع و حاصلضرب آنها را محاسبه و نمایش دهد؟

#include <iostream>

int main()

{

float x,y,s,p;    چهار متغییر از نوع اعشاری را تعریف می کنیم

cin>>x>>y;    عدد اول را دریافت کن<<عدد دوم را دریافت کن

s=x+y;       حاصل جمع دو عدد را در متغییری دیگر ذخیره می کند

p=x*y;    حاصل ضرب دو عدد را در متغییر چهارم ذخیره می کند

cout<<s<<endl<<p; متغییرهایی که که درآن حاصل جمع و حاصل ضرب ذخیره شدند را نمایش می دهد

}

 

جلسه سوم آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *